Dotace pro obce

Města a obce mají jednu zásadní výhodu a to mnohem větší dotace na komunitní energetiku, než ostatní žadatelé. Komunitní energetika znamená, že přebytky vyrobené min. na jedné fotovoltaické elektrárně mohu využít na více budovách, tedy i tam, kde fotovoltaiku nemám. Vždy se vyplatí navýšit počet komunity tak, aby se spotřebovala v místě veškerá vyrobená energie. Ty důvody jsou dva:

 1. Každá regulace má zpoždění v čase

 2. Úspora na smysluplně využitou elektrickou energii bývá větší než zisk z prodeje, zejména pokud jinde musím nakupovat

Obce do 3.000 obyvatel mají možnost čerpat dotace ve výši až 75 % oprávněných vynaložených nákladů v souvislosti s pořízením fotovoltaické elektrárny na budovy obce.

15 let zkušeností s FVE

Více než 250 instalací po celé republice

Zkušenost s velkými elektrárnami (1 mWp a více)

V současné době jsou vzhledem k nestabilitě cen na trhu s elektrickou energií v kurzu obnovitelné zdroje energie. Nejvíce se v souvislosti s OZE mluví zejména o elektrické energii ze slunce. Uvažujete o fotovoltaické elektrárně na halu, budovu nebo na
volnou plochu na zemi? Neváhejte se na nás obrátit. 

Jelikož stát musel zareagovat na stále sílící tlaky v rámci celé Evropy týkající týkající se snižování emisí CO2 v rámci komerční výroby, je vypsáno hned několik dotačních programů pro zřízení fotovoltaické elektrárny pro podnikající subjekty.

V rámci prvnotní komunikace vypracujeme zdarma:

Příklad z praxe

Obec Karlovice má 2.800 obyvatel. Obec provozuje kulturní dům, obecní úřad a obecní knihovnu.

Všechny tyto budovy mají v součtu spotřebu 19 mWh za rok. Každá má svoje odběrné místo. Na každou budovu se vejdou panely o součtu jmenovitého špičkového výkonu 9 kWp. V současné době legislativa umožňuje instalace do 40 kWp bez stavebního povolení. Obec tedy FVE realizovala. 

Každá z budov má stejný roční odběr. Každá má tedy roční spotřebu 6,3 mWh. Každá z nich si vyrobí 9 mWh elektrické energie za rok. Část výraběné elektřiny zejména v letních a jarních měsících bude představovat tzv. nadvýrobu. Tedy situaci, kdy je spotřeba objektu nižší než je výroba FVE v reálném čase a je tedy nutné řešit, jak s těmito nadbytky pracovat. 

V současnosti jsou výkupní ceny OZE příznivé a pohybují se od fixní částky 6.300,- Kč/mWh až po tzv. spotovou cenu, tedy situaci, kdy některé společnosti vykupují elektřinu z OZE za spotovou cenu, která je dána cenou elektrické energie na burze v danou hodinu. 

Spotová cena je v současné době v průměru 10.100,- Kč za mWh. Obec tedy díky FVE pokryje cca 70 % celkové roční spotřeby a přebytky z nadvýroby prodá subjektu, který se zabývá výkupem energií z OZE a tím pádem získá ještě 111.100,- Kč do rozpočtu a z této částky uhradí zbývajících 30 % celkové roční spotřeby objektů a zbytek se stane součástí rozpočtu obce a bude s ním naloženo podle uvážení vedení obce.

Jak probíhá spolupráce?

Děláme řešení „na klíč“:

 1. Navrhneme možná řešení
 2.  Vytvoříme projekt
 3.  Vytvoříme ekonomickou analýzu realizovaného opatření
 4.  Vyřídíme dotaci
 5.  Vyřídíme veškerou administrativu
  1. i. Komunikace s distributorem
  2. ii. Vyřízení stavebního povolení
  3. iii. Komunikace s bezpečnostními složkami
  4. iv. Vyřízení licence u Energetického regulačního úřadu
 6.  Celý projekt zároveň fyzicky realizujeme

Po zprovoznění poskytujeme nonstop monitoring elektrárny a poskytujeme klientovi data

Zajišťujeme veškerý záruční a pozáruční servis našich instalací

Nejnovější články

Anketa

Anketa

Vyjádřete svůj názor na umístění fotovoltaické elektrárny na bytovém domě. Po vyplnění formuláře se vám zobrazí názory ostatních účastníků hlasování.…
Reference

Reference

Ukázka instalací na bytových domech. Orientace fotovoltaických panelů směrem na východ a na západ maximalizuje využití plochy (minimalizuje mezery mezi…
Tepelné ztráty

Tepelné ztráty

Jedná se o zásadní téma úspory budovám. Pokud například uvažuji na podzim o instalaci fotovoltaické elektrárny a není pravděpodobné, že…

Chcete získat dotaci?

Uvažujete o fotovoltaických panelech nebo tepelném čerpadlu? Zařídíme pro Vás celý projekt od dokumentace, realizaci až po vyřízení dotace.