Města a obce mají jednu zásadní výhodu a to mnohem větší dotace na komunitní energetiku, než ostatní žadatelé. Komunitní energetika znamená, že přebytky vyrobené min. na jedné fotovoltaické elektrárně mohu využít na více budovách, tedy i tam, kde fotovoltaiku nemám. Vždy se vyplatí navýšit počet komunity tak, aby se spotřebovala v místě veškerá vyrobená energie. Ty důvody jsou dva:
Každá regulace má zpoždění v čase
Úspora na smysluplně využitou elektrickou energii bývá větší než zisk z prodeje, zejména pokud jinde musím nakupovat
Obce do 3.000 obyvatel mají možnost čerpat dotace ve výši až 75 % oprávněných vynaložených nákladů v souvislosti s pořízením fotovoltaické elektrárny na budovy obce.
V současné době jsou vzhledem k nestabilitě cen na trhu s elektrickou energií v kurzu obnovitelné zdroje energie. Nejvíce se v souvislosti s OZE mluví zejména o elektrické energii ze slunce. Uvažujete o fotovoltaické elektrárně na halu, budovu nebo na
volnou plochu na zemi? Neváhejte se na nás obrátit.
Jelikož stát musel zareagovat na stále sílící tlaky v rámci celé Evropy týkající týkající se snižování emisí CO2 v rámci komerční výroby, je vypsáno hned několik dotačních programů pro zřízení fotovoltaické elektrárny pro podnikající subjekty.
Obec Karlovice má 2.800 obyvatel. Obec provozuje kulturní dům, obecní úřad a obecní knihovnu.
Všechny tyto budovy mají v součtu spotřebu 19 mWh za rok. Každá má svoje odběrné místo. Na každou budovu se vejdou panely o součtu jmenovitého špičkového výkonu 9 kWp. V současné době legislativa umožňuje instalace do 40 kWp bez stavebního povolení. Obec tedy FVE realizovala.
Každá z budov má stejný roční odběr. Každá má tedy roční spotřebu 6,3 mWh. Každá z nich si vyrobí 9 mWh elektrické energie za rok. Část výraběné elektřiny zejména v letních a jarních měsících bude představovat tzv. nadvýrobu. Tedy situaci, kdy je spotřeba objektu nižší než je výroba FVE v reálném čase a je tedy nutné řešit, jak s těmito nadbytky pracovat.
V současnosti jsou výkupní ceny OZE příznivé a pohybují se od fixní částky 6.300,- Kč/mWh až po tzv. spotovou cenu, tedy situaci, kdy některé společnosti vykupují elektřinu z OZE za spotovou cenu, která je dána cenou elektrické energie na burze v danou hodinu.
Spotová cena je v současné době v průměru 10.100,- Kč za mWh. Obec tedy díky FVE pokryje cca 70 % celkové roční spotřeby a přebytky z nadvýroby prodá subjektu, který se zabývá výkupem energií z OZE a tím pádem získá ještě 111.100,- Kč do rozpočtu a z této částky uhradí zbývajících 30 % celkové roční spotřeby objektů a zbytek se stane součástí rozpočtu obce a bude s ním naloženo podle uvážení vedení obce.
Uvažujete o fotovoltaických panelech nebo tepelném čerpadlu? Zařídíme pro Vás celý projekt od dokumentace, realizaci až po vyřízení dotace.