Tepelné ztráty budovy

Jedná se o zásadní téma úspory budovám. Pokud například uvažuji na podzim o instalaci fotovoltaické elektrárny a není pravděpodobné, že realizaci stihnu do pozdního podzimu a nemám zateplenou budovu, měl bych současně s objednáním fotovoltaiky vyřešit i zateplení. Teplý vzduch stoupá vzhůru ke stropu, takže nejdůležitější je zateplení stropů. Pokud to do zimy stihnu, za uspořené peníze mohu na jaře instalovat fotovoltaické panely!

Plánujete pasivní stavbu?

U pasivních domů, kde dům vytápíte vlastním tělem, tělem vašeho psa a elektrospotřebiči bývá doba návratnosti investice tepelného čerpadla na hranici jeho životnosti. Je zapotřebí volit levnější typy s delší životností. Také může být problém s použitím LED osvětlení, které negeneruje žádné teplo. Člověk po večeři generuje cca 200 Wh, obyčejná žárovka k tomu přidá 60 W. Proto v zimě lze jíst těžší stravu například více maso a létě naopak jíme lehké pokrmy. Všechno souvisí se vším. Nechte si proto navrhnout řešení od profesionálů, kteří rozumí nejenom energetice, ale i tepelným izolacím, fyzice a fungování lidského těla. Naší prioritou není budovat pasivní domy, ale aktivní domy, domy které umí generovat energii, kterou sami spotřebují.

Některé zajímavé druhy izolací

    • Vakuová izolace – kde je řídká koncentrace vzduchu (vytvořit úplné vakuum není reálné), nejsou molekuly které by teplo přenášely. Vakuová izolace je tedy nejlepší typ izolace.

    • AEROGEL – druhá nejlepší izolace, česky se jí říká rovněž “zmrzlý dým”. Je poměrně nákladná, takže se používá hlavně na přerušení tepelných mostů, kde nemám mnoho prostoru. Používá se i na výplně transparentních cihel, které izolují a zároveň propouští světlo.

    • Reflexni fólie – odráží sálavé teplo, nutno vždy použít se vzduchovou mezerou, aby se teplo nepřenášelo kontaktně. Mezi nejčastější chyby instalace patří právě absence mezery. Má výbornou účinnost a lze ji použít zároveň jako parozábranu.

    • Polyuretanové izolace (PUR) – velmi oblíbená izolace, kterou lze alikovat postřikem, který expanduje a vyplní prostor pěnou. Existuje několik druhů tvrdosti. PUR se používá i jako lepidlo, na izolaci lednicí, mrazáků, bojlerů a na matrace – na spaní – je tedy po vytvrzení zdravotně nezávadná.

    • Polystyren (PS) – asi nejčastější izolant. Má o něco horší tepelně izolační vlastnosti než PUR. Pro vyšší tepelný odpor se používá grafitový PS, který ale nesmí být dlouho vystaven slunečnímu záření. Tím že je tmavší vice pohlcuje sluneční záření a rychleji degraduje. Zajímavostí je i drcený PS, který je levný a nemůže si v něm na půdě udělat zvěř pelech.

    • Minerální izolace – používá se pro svoji odolnost vůči ohni a skvěle absorbuje hluk. Vyrábí se jako měkká vata (pozor má tendenci slehnout, nesmí se používat na svislé a šikmé výplně), jako desky i v provedení pro foukané izolace.

    • Celulóza – nejčastěji jako foukaná izolace vyrobená z upraveného odpadního papíru. Používá se pro cenu a rychlost aplikace (foukané izolace).

    • Speciální izolace – například fólie, které propouští pouze určité vlnové délky.