Balkónová fotovoltaika

1. 12. 2024

Energetický Regulační Úřad nám všem nadělil krásný vánoční dárek: Už se nemusíme obávat instalace tzv. balkónové fotovoltaiky, pokud bude mít tzv. omezovač přetoků nebo-li limiter (my dodáváme s bezdrátovým snímačem přetoků pro limiter). Dosud totiž existoval strašák v podobě penalizace za nepovolené dodávky do sítě. Od ledna 2025 ovšem vstupuje nová podmínka a to sice, že měsíční přetok by musel být větší než 30 kWh, což u balkónové fotovoltaiky s limiterem není reálné.

Co taková instalace obnáší a kolik to stojí?

Schema zapojení balkonóvé fotovoltaiky, která nemusí být pouze na balkoně …

Levné balkonové sety prodávané v Německu jsou levné ovšem pozor, tyto sety nelze v České republice bez rizika používat, protože nemají limiter. Vaše spotřeba na dané fázi by tedy musela trvale převyšovat 800 W, což je nepravděpodobné. Náš set s bezdrátovým limiterem stojí 19 000 Kč včetně DPH, včetně montáže 25 000 Kč (nezahrnuje sekání do zdi). Montáže se provádějí od března 2025 a rezervační formulář najdete na: https://forms.gle/8cmT2mBsXTsg3xgr8

Balkónová fotovoltaika s omezovačem přetoků

Balkónová fotovoltaika 800 Wp/800 W s limiterem. Základní set obsahuje 4 konzole pro uchycení k zábradlí. Za příplatek lze objednat i jiné způsoby uchycení.

Parametry FV panelu:  2x Fotovoltaický solární panel RISEN 400 Wp, full black

Technické parametry FV panelu RISEN 400 Wp, full black
Kód výrobce: R400WFB
Výkon: 400 Wp
Rozměry: 1754 x 1096 x 30 mm
Hmotnost: 21 kg
Konektory: MC4

Technické parametry on-grid Mikro střídače 800W s omezovačem přetokůVýkon: 800 W
Certifikáty: CE + Rohs 
Komunikace: WiFi 2,4 GHz
Vstupní napětí: 18,5 – 50 V
Rozměry: 480 mm x 200 mm x 50 mm
Hmotnost: 1,8 kg
Třída krytí: IP65
Konektory: MC4

Cena setu:
25 000 Kč včetně DPH 12% a instalace (temín instalace dle počasí březen-duben 2025)
19 000 Kč včetně DPH 21% bez instalace (termín dodání leden až únor 2025)
Zálohová platba: 2000 až 4000 Kč (na výrobu úchytů dle profilu vašeho zábradlí)

Set obsahuje: 2 značkové celočerné fotovoltaické panely s výkonem 400 Wp (p=peak = špičkový výkon), konstrukci na balkon nebo lodžii, jednofázový 800 W microinventer s bezhlučným pasivním chlazením pro venkovní instalaci, interní bezdrátový senzor na přívodní kabel do bytu, připojovací kabel a skříň pro venkovní zásuvku, s ochranou proti prachu a vodě (IP66) a to i v případě, kdy kabel je zapojen.

Takzvaná „balkónová fotovoltaika“ nemusí být nutně na balkóně nebo lodžii (lodžie není vysutá konstrukce, ale lícuje s fasádou domu), je ale nutné ji připojit až za elektroměrem konkrétní bytové jednotky a to může být při instalaci na střechu problém. U bytů v posledních patrech nejen bytových ale i rodinných domů a podkroví, je ale reálné umístění i na střechu. Celkový výkon nesmí přesáhnout 800 W na jedno odběrné místo a vždy jsou povoleny pouze technické přetoky, tedy přetoky po reakční dobu střídače. Pozor, i některé běžné a to i jednofázové elektroměry umí rozpoznat přetoky (viz. údaj skrytý v elektroměru pod kódovým označením 2.8.0) – mají na sobě obvykle symbol, kde jsou dvě šipky proti sobě.

Závěrem ještě doporučení: Balkonové sety jsou jednofázové. Přípojky do bytů občas také. V případě, kdy máte třífázovou přípojku, zkontrolujte si rozložení spotřebičů na fázích. Vaším cílem je dát co nejvíce spotřebičů na fázi s microinventerem – balkónovou FVE, ale nepřekročit hodnotu jističe. Pokud byste ji překročili, nesmíte spínat silové spotřebiče zároveň, což je možné a úspora bude ještě větší. Vyžaduje to ovšem určitou sebekázeň. Pokud máte elektrický sporák, obvykle je pouze dvoufázový, přestože může být připojen na všechny tři fáze. Ve skutečnosti se jedná o jednofázový spotřebič, který má zátěž rozloženou na dvě fáze a třetí fáze se používá pro troubu.

Obvykle používáte jednu plotýnku častěji. Odzkoušejte si, na které fázi je. Vaše úspora se tím opět výrazně zvýší. Nyní máte dostatek času se náležitě připravit na jarní instalaci. Pokud potřebujete poradit, můžete nám napsat na podpora@usporybudovam.cz, nebo zavolat na 603 184 319.

Ještě jedno upozornění: Oslovte s Vaším záměrem SVJ. Fotovoltaické panely mají vliv na vzhled buduvy, takže SVJ doporučujeme vydat usnesení, že instalaci FVE na lodžije se povoluje pouze na zábradlí s podmínkou použít celočerné FV panely, aby vzhled instalací byl jednotný. Pokud chcete projednat možnost kolektivní individuální instalace na střeše budovy, kontaktujte nás. Máme řešení, které má trvale bezpečné provozní napětí a umožňuje jak kolektivní FVE, tak individuální provedení. Ostatní řeší rozpojení FV panelů na bezpečné napětí až v případě požáru. Naše řešení má úroveň bezpečného napětí stále. Eliminují se tím značně rizika: Elektrický oblouk, úraz proudem, odmítnutí hasit budovu s FVE velitelem zásahu. Naše FVE vůbec nezasahuje do požárního objektu. Je pouze v exteriéru. V interiéru bývá obvykle pouze bezdrátové čidlo přetoků.

Proč není dobré instalovat FV panely v zimním období? Nejen plastové ochrany vodičů jsou při nízkých teplotách křehké a mohou vzniknout problematické mikropraskliny. Běžný kabel je možné instalovat jen do +5 °C, ideálně při min. 10 až 15 °C. Speciální kabely lze instalovat do -35 °C, ale instalaci prodražují.

Instalací balkónové fotovoltaiky se nepřipravíte o možnost čerpat dotaci na velkou fotovoltaiku, nebo fotovoltaický ohřev TUV. Můžete tak mít časem dvě FVE, jednu na snižování spotřeby a druhou například jako ostrovní ohřev TUV. Je pouze na Vás jak se rozhodnete.

Další články

Agregace flexibility

Agregace flexibility

Nejenom majitelé velkých fotovoltaických elektráren dělají obrovskou chybu. Dodávají energii do sítě v době, kdy je cena energie nejnižší. Nedělejte…
Aktivní domy

Aktivní domy

Aktuálně zařazujeme do nabídky aktivní domy – dřevostavby s fotovoltaickými panely místo střechy. Jedná se o klasický formát FV panelů,…
Čištění otopné soustavy

Čištění otopné soustavy

Problémy topných systémů Součástí teplovodních soustav je v mnoha případech silně mineralizovaná voda. Další součástí je kyslík, který je jednak…