Problémy topných systémů
Součástí teplovodních soustav je v mnoha případech silně mineralizovaná voda. Další součástí je kyslík, který je jednak v samotné vodě a také se do topné soustavy dostává z okolního vzduchu přes čerpadla, spoje, plastové potrubí, nebo při opravách a vypouštění systémů.
Při provozu topných soustav dochází vlivem chemických procesů k tvorbě kalů, inkrustací, korozi kovových součástí a v neposlední řadě i k tvorbě kolonií řas a bakterií. Všechny tyto jevy mají za následek výrazné snížení účinnosti celého otopného systému.
- Koroze může způsobit havárii topného systému.
- Řasy bývají příčinou nefunkčnosti podlahového vytápění.
- Kaly se usazují v místech s nízkou rychlostí proudění (např. spodní část radiátorů nebo v potrubí podlahového vytápění s nízkou rychlostí proudění) a působí jako izolant bránící správnému přenosu tepla.
- Minerály vytvářejí pevné usazeniny na vnitřních stěnách, jsou příčinou nefunkčnosti regulačních armatur, mají za následek zvýšení tlakových ztrát v potrubí a pochopitelně snížení výkonu topné soustavy.
Čištění a údržba topných systémů
Všeobecně doporučený interval pro čištění otopných soustav je cca 7–10 let. Výrobci deskových a trubkový otopných těles však doporučují čištění systému jednou za dva roky.
Pravidelná údržba otopných soustav prodlouží životnost použitých komponent a zachová jeho funkci v plném rozsahu. Pro zabránění opakovaného výskytu výše uvedených problémů doporučujeme chemické ošetření teplonosného média přidáním odpovídajícího množství inhibitoru do otopného systému.
Pokud chcete uspočit 20 až 30 % nákladů na vytápění a mít celou otopnou soustavu funkční a bez závad, kontaktujte nás na info@usporybudovam.cz